جستجو
بازگشت به همه

فرصت های سرمایه گذاری معادن در ایران

فرصت های سرمایه گذاری معادن در ایران

 ایران با مساحتی بالغ بر 1.648.000 کیلومتر مربع که بسیاری از تحولات زمین ساختی و دوره های زمین شناسی را در خود دارد . همچنین با توجه به پوسته ناهمگن و فرآیندهای زمین شناسی که روی آن اتفاق افتاده است می توان این کشور را، از غنی ترین کشورهای جهان در زمینه وجود معادن و مواد معدنی قرار داد .

ایران را می توان به دلیل داشتن حدود 68 نوع ماده معدنی و 37 بیلیون تن ذخیره کشف شده و همچنین 57 بیلیون تن ذخیره بالقوه در میان 15 قدرت معدن در جهان شناخت . در حال حاضر بیش از 11 هزار پروانه بهره برداری در ایران ثبت شده که نزدیک به 5700 عدد از آن ها فعال و با ارزش تقریبی 770 میلیارد دلار و الباقی نمیه فعال ، در حال تجهیز یا غیر فعال هستند . مدیریت این حوزه ارزشمند نیاز به داشتن ساختاری متمرکز ، مدیریتی هوشمند و منعطف است ؛ ‌طوری که در هر زمان توسط آمار و اطلاعات اخذ شده از مراکز علمی و معتبر داخلی و خارجی ، بتوانیم خودمان را با محیط اقتصاد معدنی بین الملل مقایسه و به‌روزرسانی کنیم ، اما متاسفانه چنین سیاست هایی تا‌ کنون در ایران به اجرا در نیامده است .

بسیاری از معادن در ایران به دنبال سرمایه گذاران داخلی یا خارجی و هچنین شراکت با موضوع استخراج از معادن هستند و به دلایل مختلف نمی توانند معادن خود را به سرمایه گذاران یا افرای که قصد شراکت در معادن دارند معرفی نمایند . به همین دلیل شرکت هایی نظیر گروه معدنی رتاپورت با آن معادن ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات مرتبط با مشخصات معادن آن ها را دریافت می نماید و به سرمایه گذاران و افرادی که قصد شراکت دارند معرفی می کند .  

طبق تحقیقات به عمل آمده 74 درصد از معادن ایران را سنگ های تزیینی ، نما و مصالح ساختمانی تشکیل می دهند و 20 درصد از معادن کشور را معادن غیر فلزی و همچنین 6 درصد مابقی را معادن فلزی شامل می شوند که سهم بسزایی در تولید مواد اولیه در کشور را دارند . اما علی رغم غنی بودن ایران در معادن و مواد معدنی ، سهم یک درصدی تولیدات معدنی در تولید ناخالص ملی را شامل می شوند و با توجه به ظرفیت موجود می توان این درصد را افزایش داد .  

از مهمترین کانسارها در ایران می توان به کانسارهای مس ، آهن ، سرب ،روی ، کرومیت ، منگنز و فسفات اشاره نمود و همچنین ایران به دلیل داشت سنگ های زینتی نظیر مرمریت ، تراورتن ، مرمر ، سنگ چینی ، فیروزه ، عقیق و ... سرآمد بسیاری از کشورهاست .

در سال های اخیر توجه خاصی به بخش معدن در افزایش سهم تولیدات غیر نفتی و فعال کردن سایر بخش های غیر نفتی شده است و این بخش یکی از موارد مهم در اجرای سیاست های کلان اقتصادی می باشد . همچنین با توجه به وجود شبکه ریلی ، حمل و نقل ارزان کاهش هزینه سوخت ، دسترسی به امکانات زیر ساختی و یا تامین این امکانات با هزینه های بسیار پایین می توان زمینه مناسبی را برای سرمایه گذاری در بخش معادن فراهم نمود و سودآوری مناسبی را تجربه کرد .

از جمله اقدامات نهادهای قانون گذار و اجرایی کشور جهت حضور سرمایه گذاران در بخش معادن می توان به تغییر در تعرفه های گمرکی ، حذف مالیات ها ، افزایش میزان وام و همچنین تسهیلات غیر نقدی  برای اکتشاف و بهره برداری معادن اشاره کرد .

ماشین آلات معدنی را می توان عمده سرمایه وارد شده به یک معدن دانست . انتخاب درست ماشین آلات جهت استخراج ، روش های متناسب استخراج و استفاده صحیح از ماشین آلات و سرویس و نگهداری آن ها و مدیریت مالی پروژه های معدنی در رقابتی کردن معادن جهت سرمایه گذاری ، می تواند بسیار موثر باشد .

در صورتی که خریداری ماشین آلات معدنی با کارشناسی دقیق انجام شود ، دوره بازگشت سرمایه ، کوتاه تر و کسب سود برآورد شده قطعی خواهد شد . هزینه های منجر به خرید ماشین آلات نه تنها عامل غیررقابتی شدن در معدن نیست ، بلکه با انتخاب درست و استفاده صحیح از ماشین آلات معدنی است که می توان در سطح بین الملل با کشور های دیگر رقابت نمود .

نظرات
نظر دهید بستن