جستجو
بازگشت به همه

لزوم بازاریابی مواد معدنی برای معادن و صنایع معدنی

لزوم بازاریابی مواد معدنی برای معادن و صنایع معدنی

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا برخی معادن با اینکه آنالیز ماده معدنی خوبی دارند ، اما نمی توانند فروش خوبی داشته باشند ؟ یا اینکه چطور می شود کیفیت یک ماده معدنی ، برای 2 معدن یا کارخانه یکسان و شبیه هم است ولی فروش یکی از آن ها نسبت به دیگر خیلی بهتر و بیشتر است ؟ و یا اینکه چطور می شود که یک ماده معدنی نسبت به دیگر موارد مشابه کیفیت و عیار کمتری دارد اما فروش بیشتر و بهتری را انجام می دهد ؟

به نظر شما شخصی که به صورت تئوری و عملی در حوزه بازرایابی و فروش محصولات زمان کافی گذاشته است و توانسته است تا این مهارت ها را به دست بیاورد بهتر می تواند در این زمینه فعالیت کند یا فردی که هیچ تجربه خاصی در این حوزه نداشته ؟ یا اگر به جای یک شخص که فقط در زمینه بازرایابی به خوبی فعالیت میکند ، یک تیم قوی در زمینه های بازاریابی ، فروش و تبلیغات بخواهند در این زمینه فعالیت کنند موفق تر خواهند بود یا همان شخصی که تنها در زمینه بازاریابی یا فروش موفق بوده ؟ یا بهتر نیست به جای استخدام یک تیم تخصصی که هزینه های زیادی مثل حقوق و بیمه برای شما ایجاد می کند ، با یک شرکت که تخصص آن بازاریابی و معرفی محصولات معدنی است قرارداد همکاری داشته باشید ؟

این ها سوالاتی هستند که ریشه در انتخاب صحیح یا غلط در تیم سازی ها دارد . برای واحد یا قسمت بازاریابی  معدن ، شرکت ، کارگاه یا کارخانه مرتبط با معادن ، فروش مساله بسیار مهمی به شمار می آید و اگر فروش خوبی نداشته باشیم ، مطمئنا دیر یا زود اثرات آن بر پیکره فعالیت مان تاثیر خواهد گذاشت . 

حتما شما هم می دانید که بازاریابی ، مشتریان بالقوه را تبدیل به مخاطبان محصولات می‌کند و به این ترتیب آن‌ها را در جذب و خرید محصولات تحریک می‌کند . معادن و صنایع معدنی برای اینکه بتوانند فروش موفقی داشته باشند می بایست علاوه بر اینکه شناخت کافی نسبت به محصول ،آنالیز آن و کاربردهایش داشته باشند ، از ابزارهای بازارایابی نوین نیز استفاده نمایند تا علاوه بر اینکه خودشان را به جامعه هدف شان معرفی کنند ، فروش بیشتری را نیز انجام دهند . شناخت محصول برای مشتریان از مهمترین رویکردهای بازاریابی می باشد که تولیدکنندگان مواد معدنی می بایست این موضوع را در اولویت اول بازاریابی شان قراردهند و با تبلیغات بجا و مناسب محصولشان را به تمامی خریداران در کشور ، منطقه و حتی در سطح جهان معرفی کنند .

روش های بازاریابی مواد معدنی در کشور ما به همان روش های سنتی گذشته ادامه دارد و چندان به اصول حرفه ای و مهم بازاریابی توجهی نمی شود ، در روش های سنتی اگر فروشنده محصولات ، ریشه دار و شناخته شده نباشد با ضرر و زیان مواجه خواهد شد ، در حالی که برخی از فروشندگان محصولات به وسیله روش های نوین بازاریابی ، پیش از ورود به هر بازاری ، ابتدا تحقیقات خود را از جامعه هدفشان انجام میدهند و مشتریان احتمالی خود را شناسایی می کنند . باید توجه داشته باشیم که ورود به یک بازار نیازمند صرف وقت و تلاش مستمر و از همه مهمتر کسب دانش به روز است ؛ همچنین بدیهی است که بازاریابی مستلزم هزینه کردن است و هر چه هزینه بیشتری در این بخش انجام شود ارزش افزوده بیشتری برای کسب و کار شما ایجاد خواهد شد .

محصولات معادن و کارخانجات خردایش و فراوری هیچ گاه به صورت مستقیم به دست مصرف کننده نهایی نخواهد رسید ، بنابراین مشتریان آن ها تنها می تواند شرکت های بازرگانی و یا کارخانجاتی باشند که محصول نهایی را تولید می کنند و به دست مصرف کننده می رسانند به همین خاطر مخاطبین هدف شما اشخاصی هستند که نیازمند مواد خام و اولیه معدنی می باشند . در همین راستا می توان این موضوع را خاطرنشان کرد که مهم نیست شما قصد فروش چه ماده معدنی ای را دارید ، مهم در نحوه معرفی محصول شما به مخاطبان هدفتان است ، زیرا هر محصولی دارای متقاضیانی می باشد و خریداران نیز به دنبال محصول شما می باشند اما اگر شما محصولتان در بازارهای هدف ، به خوبی معرفی کرده باشید ، خریداران مواد معدنی با شما ارتباط خواهند گرفت .

برای استفاده از روش ها و ابزارهای بازاریابی می توانید با یک تیم تخصصی مثل گروه ما که در این حوزه در سطح ایران و منطقه فعالیت دارد ارتباط بگیرید تا بتوانید به درستی و با کمترین هزینه و با بیشترین بازدهی اقدام به بازاریابی برای محصولات خود نمایید . از جمله اقدامات و ابزارها در بازاریابی محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-         تبلیغات و بازاریابی کاغذی :

آگهی های فروش محصولات و خدمات شما در روزنامه ها و مجلات و همچنین در کاتالوگ ها و مواردی از این دست از روش ها و بزارهای سنتی بازاریابی به شمار می روند که هنوز هم منسوخ نشده و کارایی نسبی نسبت به گذشته دارد . اما هزینه بر بودن این نوع بازاریابی مهمترین مشکلی است که می تواند این روش را کم رنگ تر نماید .

البته این موضوع را خاطر نشان کنیم که گروه معدنی رتاپورت محصولات معادن و کارخانجات همکارش را در کاتالوگ های رسمی خود به ثبت می رساند و در نمایشگاه های تخصصی داخلی و خارجی بازاریابی می نماید .

-         بازاریابی تلویزیونی و رادیویی :

بسیاری از شرکت های بزرگ که مصرف کننده های آن ها تقریبا تمام جامعه را شامل می شود ، از این نوع روش استفاده می کنند ، اما این روش هم به خاطر ظهور تکنولوژی ها و روش های جدید اقبال سابق را از دست داده و افراد سعی دارند از روش های نوین تری از بازاریابی استفاده کنند .

این روش از بازاریابی به دلیل هزینه های زیادی که دارد و همچنین کمتر بودن مخاطبین هدف در این بخش برای شرکت ها و صنایع معدنی قابل استفاده نمی باشد .  

نظرات
نظر دهید بستن