خرید و فروش مواد معدنی ، فروش مواد معدنی ، مواد معدنی ایران ، معادن ایران
جستجو
فارسی

آنالیز مواد معدنی

شروع کار در یک پروژه ی معدنی نیازمند شناسایی عناصر موجود در کانی آن محدوده می باشد  . بدیهی است که تعیین و تشخیص عناصر یک ماده معدنی موجب می شود تا بتوان تصمیم منطقی جهت ثبت محدوده معدنی گرفت و بعد از ثبت محدوده، آن را از لحاظ اقتصادی نیز بررسی نمود تا اقدام به استخراج ماده معدنی مورد نظر نمایید . همواره انجام آزمایش های صحرایی به سادگی امکان پذیر نیست و هزینه بالایی دارد ، به همین خاطر آزمایش های آزمایشگاهی هنوز به عنوان منبع اصلی شناسایی خواص سنگ ها مطرح می باشد.

همچنین یکی از مهم ترین مسائل در فرآوری مواد معدنی ، آنالیز و شناخت خواص مواد است. سختی ، سایندگی ، شکنندگی ، رطوبت ، عیار، ترکیبات کانی شناختی (اعم از کانی های مفید و مضر) ، خواص فیزیکی ، شیمیایی و بسیاری دیگر از جمله پارامترهایی هستند که میبایست مورد بررسی قرار گیرند.

برای انجام آنالیز های شیمیایی روش ها و ابزار های متفاوتی وجود دارد .

  1.        استفاده از پراش اشعه ایکس (XRD) یکی از این روشها است. این روش اطلاعات جامعی را درباره ترکیبات شیمیایی و ساختار کریستالین مواد طبیعی و صنعتی ارائه می دهد. به کمک این روش میتوان کانی ها و فازهای مختلف یک سنگ را شناسایی نمود که کمک بسیاری به معادن جهت تعیین نوع ماده معدنی و ارزش معدن می نماید.
  2.       XRF (X Ray Fluorescence ) : جهت اندازه گیری میزانعناصر موجود  در سنگ ها از این روش استفاده مبشود. مزیت استفاده از این روش نسبت به روش های شیمیایی سرعت بالا و هزینه پایین است. به کمک این دستگاه شما می توایند میزان عناصر اصلی موجود در سنگ مورد نظر را شناسایی نمایید که در بسیاری از موارد کمک بسیار زیادی در جهت پر عیار سازی و یا مشخص شدن درصد عناصر موجود در سنگ و ارزش ماده معدنی شما خواهد داشت.
  3.       طیف سنجی پلاسما جفت شده القایی (ICP): این روش در مقایسه با روش‌های دیگر، روشی حساس‌تر، با حد تشخیص بهتر و تکرارپذیری بالاتر به خاطر دمای ثابت محیط آزمایش است. از این روش می‌توان برای تعیین مقدار بیشتر عناصر (بجز آرگون) در حد ذره در میلیون (پی‌پی‌ام یا( parts-per-million  یا حتی ذره در میلیارد (پی‌پی‌بی parts-per- (billionاستفاده کرد.

استفاده از روش های فوق به دلیل حساسیت بالا و همچنین استفاده از دستگاه های به روز که نیاز به تنظیمات و شاخص های خاص دارند بسیار پیچیده و حساس می باشد و نیاز به تیم با تجربه و آگاه دارد. گروه معدنی رتاپورت به کمک دانشگاه فردوسی مشهد و استاید با تجربهو کادری مجرب این امکان را برای شما ایجاد خواهد کرد تا بتوانید بوسیله آنالیز های شیمایی سنگها و کانی های موجود در معدن خود را شناسایی کنید و با دریافت گواهی برای آنها با نام دانشگاه فردوسی مشهد با خیالی راحت اقدام به استخراج و بازاریابی برای محصولات معدنی خود نمایید.

جهت ثبت درخواست و کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

05191015132