جستجو

تشخیص انواع شهاب سنگها

شهاب سنگ ها یا شخانه ها از جمله سنگ های بسیار نادر و کمیاب در کره زمین هستند حتی کمیاب تر از طلا و الماس و زمرد. بنابر این شانس کشف این سنگ ها به دلیل شرایط خاص خود حتی برای کسانی که تمام زندگی خود را برای پیدا کردن این سنگ ها گذاشته اند بسیار اندک است. با توجه به اینکه 72 درصد سطح کره زمین توسط آب پوشیده شده است بنابر این احتمال برخورد شهاب سنگها بر روی خشکی تنها 28 درصد است و شانس ما برای پیدا کردن این سنگ های ارزشمند بسیار کمتر میشود.

در هر صورت اگر سنگی را پیدا کرده اید و نمی دانید که این سنگ چیست و به شهاب سنگ بودن آن شک دارید باید به چند نکته زیر توجه نمایید:

 
الف. خصوصیات ظاهری : این سنگ ها به دلیل عبور از جو زمین و همچنین ترکیبات کانی شناسی خاص خود دارای یک سری خواص فیزیکی و ظاهری هستند که به چند مورد آنها در زیر اشاره میکنیم:

  1.       استفاده از مغناطیس : شهاب سنگها معمولا به سه دسته سنگی، آهنی و سنگی_آهنی تقسیم میشوند که میتوان به کمک آهنربا قوی این سنگ ها را شناسایی کرد.
  2.       وزن و چگالی بالا : شهاب سنگ ها به دلیل داشتن عناصر آهن و نیکل وزن بیشتری نسبت به سنگ های آهنی موجود در زمین دارند.
  3.       پوسته گداخته : این سنگها هنگام عبور از جو غلیظ زمین داغ شده و اطراف آنها مانند زغال میسوزند که این پوسته فیوژن باعث تفاوت رنگ و تیرگی این سنگها نسبت به سنگهای اطرافشان در زمین میشود.
  4.       وجود ریگماگلیپ در سطح سنگ: ریگماگلیپ یا جای انگشت در اثر ذوب شدن سطح این سنگ ها در اثر عبور از جو زمین بوجود می آید و چون این سنگها گاز ندارند بعد از ذوب شدن سطح آنها این اشکال بوجود خواهد آمد.
  5.       خطوط جریان: به دلیل عبور از جو و ذوب شدن سطح این سنگها یک سری الگو ریز بر روی سطح گداخته شده ایجاد میشود که به خطوط جریان معروف است و حاصل حرکت جریان هوا بر روی سطوح گداخته شده می باشد.
  6.       کندرول: شهاب سنگهای سنگی به دو دسته کندریتی و آکندریتی تقسیم میشوند که شهاب سنگ های کندریتی دارای کندرول هستند. کندرول ها دانه های کوچک و گرد موجود در شهاب سنگ ها هستند که از جنس پیروکسن می باشند و قطر نزدیک به 1 میلیمتر دارند. کندرول ها در سنگ های زمینی دیده نمی شوند و سطح بیرونی آنها سرشار از آهن و نیکل است.
  7.       رنگ خاکه : رنگ خاکه در شهاب سنگ ها کرم و یا قهوه ای است اما سنگ های فلزی سطح زمین رنگ قرمز و یا سیاه دارند.

ب. خصوصیات شیمیایی: شهاب سنگ ها معمولا در اثر برخورد سیارک ها و یا انفجار ستاره های در حال افول بوجود می آیند و قطعه هایی از این اجرام ممکن است پس از نزدیک شدن به زمین به دلیل مغناطیس قوی کره زمین به سمت آن جذب شوند و پس از گذشت از جو وارد زمین شوند. به دلیل ماهیت متفاوت این سنگ ها نسبت به سنگ های موجود در کره زمین امکان تشخیص آنها به کمک آنالیز های شیمیایی بسیار ساده تر خواهد بود و امکان خطا را نسبت به روش های فیزیکی و ظاهری به شدت کاهش خواهد داد.

گروه معدنی رتاپورت به کمک دانشگاه فردوسی مشهد و استاید با تجربه این امکان را برای شما ایجاد خواهد کرد تا بتوانید بوسیله آنالیز های شیمایی و به کمک دستگاه های دقیق موجود شهاب سنگها را شناسایی کنید و با دریافت گواهی اصالت برای آنها با نام دانشگاه فردوسی مشهد با خیالی راحت اقدام به فروش و یا جمع آوری کلکسیون تایید شده نمایید.

جهت ثبت درخواست و کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

05191015132