جستجو
بازگشت به همه

فرصت های سرمایه گذاری معادن در ایران

فرصت های سرمایه گذاری معادن در ایران

 ایران با مساحتی بالغ بر 1.648.000 کیلومتر مربع که بسیاری از تحولات زمین ساختی و دوره های زمین شناسی را در خود دارد . همچنین با توجه به پوسته ناهمگن و فرآیندهای زمین شناسی که روی آن اتفاق افتاده است می توان این کشور را، از غنی ترین کشورهای جهان در زمینه وجود معادن و مواد معدنی قرار داد .

ایران را می توان به دلیل داشتن حدود 68 نوع ماده معدنی و 37 بیلیون تن ذخیره کشف شده و همچنین 57 بیلیون تن ذخیره بالقوه در میان 15 قدرت معدن در جهان شناخت . در حال حاضر بیش از 11 هزار پروانه بهره برداری در ایران ثبت شده که نزدیک به 5700 عدد از آن ها فعال و با ارزش تقریبی 770 میلیارد دلار و الباقی نمیه فعال ، در حال تجهیز یا غیر فعال هستند . مدیریت این حوزه ارزشمند نیاز به داشتن ساختاری متمرکز ، مدیریتی هوشمند و منعطف است ؛ ‌طوری که در هر زمان توسط آمار و اطلاعات اخذ شده از مراکز علمی و معتبر داخلی و خارجی ، بتوانیم خودمان را با محیط اقتصاد معدنی بین الملل مقایسه و به‌روزرسانی کنیم ، اما متاسفانه چنین سیاست هایی تا‌ کنون در ایران به اجرا در نیامده است .

بسیاری از معادن در ایران به دنبال سرمایه گذاران داخلی یا خارجی و هچنین شراکت با موضوع استخراج از معادن هستند و به دلایل مختلف نمی توانند معادن خود را به سرمایه گذاران یا افرای که قصد شراکت در معادن دارند معرفی نمایند . به همین دلیل شرکت هایی نظیر گروه معدنی رتاپورت با آن معادن ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات مرتبط با مشخصات معادن آن ها را دریافت می نماید و به سرمایه گذاران و افرادی که قصد شراکت دارند معرفی می کند .  

طبق تحقیقات به عمل آمده 74 درصد از معادن ایران را سنگ های تزیینی ، نما و مصالح ساختمانی تشکیل می دهند و 20 درصد از معادن کشور را معادن غیر فلزی و همچنین 6 درصد مابقی را معادن فلزی شامل می شوند که سهم بسزایی در تولید مواد اولیه در کشور را دارند . اما علی رغم غنی بودن ایران در معادن و مواد معدنی ، سهم یک درصدی تولیدات معدنی در تولید ناخالص ملی را شامل می شوند و با توجه به ظرفیت موجود می توان این درصد را افزایش داد .  

از مهمترین کانسارها در ایران می توان به کانسارهای مس ، آهن ، سرب ،روی ، کرومیت ، منگنز و فسفات اشاره نمود و همچنین ایران به دلیل داشت سنگ های زینتی نظیر مرمریت ، تراورتن ، مرمر ، سنگ چینی ، فیروزه ، عقیق و ... سرآمد بسیاری از کشورهاست .

در سال های اخیر توجه خاصی به بخش معدن در افزایش سهم تولیدات غیر نفتی و فعال کردن سایر بخش های غیر نفتی شده است و این بخش یکی از موارد مهم در اجرای سیاست های کلان اقتصادی می باشد . همچنین با توجه به وجود شبکه ریلی ، حمل و نقل ارزان کاهش هزینه سوخت ، دسترسی به امکانات زیر ساختی و یا تامین این امکانات با هزینه های بسیار پایین می توان زمینه مناسبی را برای سرمایه گذاری در بخش معادن فراهم نمود و سودآوری مناسبی را تجربه کرد .

از جمله اقدامات نهادهای قانون گذار و اجرایی کشور جهت حضور سرمایه گذاران در بخش معادن می توان به تغییر در تعرفه های گمرکی ، حذف مالیات ها ، افزایش میزان وام و همچنین تسهیلات غیر نقدی  برای اکتشاف و بهره برداری معادن اشاره کرد .

ماشین آلات معدنی را می توان عمده سرمایه وارد شده به یک معدن دانست . انتخاب درست ماشین آلات جهت استخراج ، روش های متناسب استخراج و استفاده صحیح از ماشین آلات و سرویس و نگهداری آن ها و مدیریت مالی پروژه های معدنی در رقابتی کردن معادن جهت سرمایه گذاری ، می تواند بسیار موثر باشد .

در صورتی که خریداری ماشین آلات معدنی با کارشناسی دقیق انجام شود ، دوره بازگشت سرمایه ، کوتاه تر و کسب سود برآورد شده قطعی خواهد شد . هزینه های منجر به خرید ماشین آلات نه تنها عامل غیررقابتی شدن در معدن نیست ، بلکه با انتخاب درست و استفاده صحیح از ماشین آلات معدنی است که می توان در سطح بین الملل با کشور های دیگر رقابت نمود .

از مهترین مزیت های سرمایه گذاری در حوزه معادن ، دسترسی به نیروی انسانی تحصیل کرده با گرایش های محتلف است که فرصت بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاران در این بخش فراهم نموده تا با خاطر امن اقدام به سرمایه گذاری نمایند .

از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در ایران را می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1.      افزایش معافیت های مالیات در حوزه معدن 
 2.      وجود نیروی انسانی متخصص و متعهد در کشور ایران
 3.      تعدد راه های ارتباطی با دیگر کشور ها جهت صادرات
 4.      فراوانی معادن و همچنین غنی بودن کانی های معدنی
 5.      کاهش تعرفه های گمرکی جهت صادرات محصولات معدنی
 6.      دسترسی به انرژی ارزان قیمت که باعث قیمت رقابتی خواهد شد
 7.      فقر معدنی کشور های همسایه علی الخصوص کشور های حاشیه خلیج فارس

فرصت های سرمایه گذاری در معادن ایران به دو بخش  مهم تقسیم می شوند که شامل :

 1.      ظرفیت ها و پتانسیل های داخلی
 2.      ظرفیت ها و بازارهای مناسب در کشورهای همجوار ایران

از جمله زمینه های فعالیت در حوزه معادن جهت سرمایه گذاری را می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1.      حوزه اکتشاف
 2.      حوزه استخراج
 3.      حوزه فرآوری
 4.      حوزه فروش و صادرات
 5.      بهبود عملکرد های در حال اجرا در بخش اکتشاف و فرآوری

در سرمایه گذاری در معادن باید آن روی سکه را نیز دید و مشکلات مهم و اساسی این حوزه را نیز بررسی کرد . اساسی ترین و مهم ترین مشکل در حوزه معادن کشور ایران محدودیت بسیار زیاد سرمایه گذاری در این بخش است و با توجه به نظر کارشناسان نیاز به سرمایه گذاری کلان ، نبود اهرم های تشویقی ، نبود امنیت سرمایه گذاری و ثبات مدیریت و قوانین ، مشکلات بانکی در اخذ وام و همچنین بالا بودن بهره های بانکی از یک طرف و سختی کار ، بالا بودن هزینه های تولید ، افزایش تحریم های اقتصادی و ترس از بازگشت سرمایه از طرف دیگر باعث شده است تا با وجود پتانسیل های بالا میزان سرمایه گذاری در بخش معادن پایین باشد . به عنوان مثال طبق آمار نهادهای رسمی میزان سرمایه گذاری در بخش تولید مواد معدنی فلزی در دهه 80 از مبلغ 750 میلیارد ریال به بیش از 4 هزار میلیارد ریال افزایش یافت که رشد بیش از 5/5 برابری نشان می دهد ، اما زمانی که به آمار 2 برابری تعداد معادن ایران توجه می کنیم این عدد خود را نشان نمی دهد .

اگر میزان سرمایه گذاری 4 هزار میلیاردی را به تعداد معادن آن زمان که معادل 6 هزار معدن می باشد تقسیم کنیم به صورت میانگین به هر معدن در حدود 66 میلیون تومان تعلق می گیرد که عدد بسیار کمی برای سرمایه گذاری می باشد . از طرفی به گفته کارشناسان این حوزه سرمایه گذاری در بخش معدن عبور از هفت خان رستم است و در صورت تمایل به سرمایه گذاری اشخاص برای گرفتن مجوز های لازم باید بروکراسی طویلی را طی کنند

بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط دانشگاه مک گیل کانادا به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر جهان در حوزه معادن ، ریسک‌های بسیاری در حوزه سرمایه‌گذاری در بخش معدن ایران مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت که ریسک عملیاتی در این گزارش حدود 63 درصد برای سرمایه‌گذاران در حوزه معدن تعیین شد . ریسک مالی – اقتصادی در معادن ایران در حدود 90 درصد و ریسک مربوط به بی ثباتی در سیاست ها و مقررات دولتی 79 درصد و ریسک سیاسی – اجتماعی 73 درصد و ریسک فنی 68 درصد از عمده ریسک ها در گزارش مربوط به مک گیل کانادا برای سرمایه گذاران در معادن ایران عنوان شده است .

با توجه به موضوعات گفته شده می توان نتیجه گیری کرد که در صورت حمایت دولت ، نهاد های مرتبط و وضع قوانین بهینه برای معادن و معدنکاران می توان ورود نقدینگی به این حوزه را تضمین نمود و باعث افزایش تولید ناخالص داخلی یا همان GDP شد .

در همین راستا شرکت هایی نظیر گروه معدنی رتاپورت توانسته اند با بسیاری از سرمایه گذاران ارتباط برقرار نموده و معادنی که نیاز به سرمایه گذاری و مشارکت برای تجهیز یا جذب نقدینگی جهت توسعه معادن خود را دارند را به سرمایه گذاران معرفی نمایند . با توجه به حجم بالای تقاضای معدن داران ایرانی در حوزه سرمایه گذاری ، گروه معدنی رتاپورت الویت های خود را مورد بررسی قرار می دهد و معادنی که اطلاعات کامل تری را در اختیار این گروه قرار دهند در الویت قرار خواهد داد و به سرمایه گذاران معرفی خواهد نمود . در صورتی که شما مالک یک معدن فعال ، نیمه فعال یا حتی غیر فعال می باشید و یا یک سرمایه گذار در این بخش هستید ، می توانید با تماس با گروه ما ، اطلاعات خود را ارسال نمایید تا از فرصت های این بخش مطلع گردید . 

نظرات
نظر دهید بستن