خرید و فروش مواد معدنی ، فروش مواد معدنی ، مواد معدنی ایران ، معادن ایران
جستجو
فارسی

پر عیار سازی مواد معدنی

عملیات پرعیارسازی برای سنگ‌ها و کانی‌های معدنی ، جهت کم کردن باطله ‌هایی نظیر خاک‌ها و عناصر مزاحم که در زمان استخراج ، در ماده معدنی وجود دارد صورت می‌گیرد که با پرعیارسازی آن ماده معدنی ، می توان ارزش آن را بالا برد و به اصطلاح ارزش ‌افزوده بیشتری برای محصول ایجاد کرد.  پر عیارسازی مواد معدنی معمولا در یک مرحله انجام نمی‌شود ؛ بلکه شامل چندین مرحله است . هر چه پر عیارسازی ماده معدنی مراحل بیشتری را بگذراند ارزش ماده معدنی بیشتر خواهد شد ، البته مراحل و روند افزودن عیار در مواد معدنی متفاوت است .

عیار هر معدن به میزان فلز و کانی موجود در وزن خاک تعریف می‌شود و این عیار تا زمانی که بالا نیامده و به اصطلاح استخراج نشده است به یک میزان مشخص است ولی پس از استخراج باید کارهایی بر روی آن انجام شود تا عیار ماده معدنی بالا برود و باطله‌ها از آن جدا شود. به عنوان مثال عیار ماده معدنی مس که استخراج می‌شود برای اینکه اقتصادی باشد 25/0 درصد است یعنی از هر کیلو 5/2 گرم مس به دست می‌آید.

پر عیارسازی مواد معدنی امری مقرون به صرفه است و در بیشتر موارد توجیه اقتصادی خواهد داشت ، به دلیل اینکه با گذراندن هر مرحله ای و ایجاد هزینه ، قیمت ماده معدنی افزایش پیدا خواهد کرد و آورده بیشتری برای معدن دار خواهد داشت و به عبارتی به شکل تصاعدی ارزش آن محصول بالا خواهد رفت .

با توجه به موارد گفته شده در زمینه پر عیار سازی ، فعالیت هایی که در این زمینه انجام می شود به شرح زیر است :

-         توافق با معدن دار جهت عقد قرارداد برای شروع پروژه

-         پر عیارسازی ماده معدنی در سطح آزمایشگاهی

-         طراحی پایلوت و تست های عملیاتی از ماده معدنی

-         مشخص نمودن ارزش افزوده در مقیاس بالاتر

-          طراحی و تولید در مقیاس صنعتی و تناژ دلخواه

جهت ثبت درخواست و کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید 

05191015132