جستجو

کلوخه مس

حداقل سفارش: 100 تن
تماس برای قیمت
i h
ارسال به
*
*
روش ارسال
نام
تخمین تحویل کالا
قیمت
روش حمل و نقلی وجود ندارد

کلمه copper ( مس ) از کلمه لاتین cyprium گرفته شده است که معنای تحت لفظی آن فلز قبرسی می باشد . دلیل این نام گذاری این است که بخش زیادی از نیاز فینیقیه ، یونان و روم به مس ، از کشور قبرس تامین می شده . در یکی از اهرام ثلاثه مصر یک سیستم لوله کشی از جنس مس کشف شده است که قدمت آن به 5000 سال پیش برمیگردد . اولین کوره های ذوب مس درتوسط ایرانی ها به وجود آمده است . قدمت این فلز در ایران حدود پنج هزار سال پیش از میلاد می باشد .

انواع کانسنگ های مس

در کانی های مس ، علاوه بر خود مس فلزات دیگری از جمله آهن ، سرب، روی، آنتیموان، آرسنیک، سلنیوم، تلوریوم، بیسموت، نقره و طلا نیر وجود دارد . گاهی اوقات وجود این عناصر استخراج مس را مقرون به صرفه می کند .

 

کالکوپیریت ( chalcopyrite )

مهم ترین و فراوان ترین کانی مس ، کالکوپیریت است . سختی آن 3.5 تا 4 است و در حضور اکسیژن، آب، در محیط های کم عمق و مناطق اکسیداسیون ، ناپایدار است . رنگ این کانی زرد برنجی مایل به سبز است و در سطح آن رنگ های طلایی و حتی سیاه نیز دیده می شوند . کالکوپیریت در اعماق زیاد یافت می شود زیرا در اثر فعالیت ماگمایی به وجود می آید . 

کوولیت ( covellite )

فرمول شیمیایی این کانی CuS است و طیف رنگی آن از آبی روشن تا تیره می باشد . دارای سختی 1.5 تا 2 است و چگالی آن 68.4 می باشد . کوولیت به راحتی ذوب می شود و در مجاورت هوا به رنگ آبی تیره در می آید .

کالکوسیت ( chalcocite )

فرمول شیمیایی این کانی  Cu2Sاست . در این کانی گوگرد به عنوان محصول فرعی موجود است . رنگ آن خاکستری متمایل به سیاه و سیاه است . سختی آن 2.5 تا 3 است . و معمولا مقداری آهن و نقره به شکل ناخالصی در آن وجود دارد .

مالاکیت ( Malachite  )

فرمول شیمیایی مالاکیت Cu2Co3(OH)2است . رنگ این کانی از سبز روشن تا تیره یا سبز متمایل به سیاه است . دارای سختی 3.5 تا 4 می باشد و مهمترین کانی در منطقه اکسیداسیون همین کانی مالاکیت می باشد .

آزوریت ( Azurite  )

فرمول شیمیایی آن Cu3(Co3)2(OH)2است . رنگ آزوریت از آبی روشن تا تیره می باشد و سختی آن 3.5 تا 4 است . این کانی به عنوان یک کانی شکننده و ترد شناخته شده است و جلای شیشه ای دارد . همچنین پایداری آن از مالاکیت کمتر است . این کانی مانند مالاکیت در مقابل هوا وانکش نشان می دهد و جزء کانی هایی است که در منطقه اکسیداسیون فراوانی دارند .

بورنیت ( Bornite  )

فرمول بورنیت Cu5FeS4  است . رنگ آن قرمز روشن است که سطح زبری دارد . خط اثر آن خاکستری تا سیاه است . در این کانی نیز مانند کالکوسیت گوگرد به عنوان محصول فرعی موجود است .

0.0 0
بررسی و نظر خود را بنویسید بستن
  • تنها کاربران عضو می توانند بررسی خود را بنویسند
*
*
  • بد
  • عالی
  • بد
  • عالی
*
*
*
برچسب های محصول